Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Choroby powodowane zanieczyszczeniami środowiska


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Powietrze przy powierzchni ziemi składa się głównie z azotu i tlenu (odpowiednio 78 i 21%). Większość z pozostałego procentu stanowi para wodna i CO2. Działalność człowieka w kierunku uzyskiwania energii, działalność przemysłowa i powstające w następstwie tych działalności odpady są przyczyną wydzielania do atmosfery licznych zanieczyszczeń, które mogą zakłócać metabolizm rośliny i indukować choroby. Zanieczyszczenia powietrza szkodliwe dla roślin, szczególnie wokoło pewnych zakładów produkcyjnych, zostało poznane około 100 lat temu. Jego zakres i znaczenie wzrosło jednak z rewolucją przemysłową i będzie prawdopodobnie rosnąć wraz z rosnącą populacją ludzi, industralizacją i urbanizacją.

Prawie wszystkie zanieczyszczenia wywołujące choroby roślin są gazami, chociaż niektóre inne materiały i kurz również szkodzą roślinności. Niektóre szkodliwe gazy, amoniak, chlor, czasami rtęć parują i oddziaływują negatywnie na ograniczonym obszarze. Najczęściej szkodzą one roślinom lub ich produktom w przechowalniach lub sklepach słabo przewietrzanych, w których zanieczyszczenia te są tworzone przez same rośliny.

Bardziej groźne i większe szkody dla roślin rosnących w polu powodują substancje chemiczne takie jak ozon, związki siarki (SO2, H2S, H2SO4, związki azotu (NO3, NO2, HNO3), związki fluoru (HF, NH4F, NaF i inne), związki chloru, tlenki węgla i ozon.

Pyły i gazy przemysłowe wpływają na na rośliny:

  1. Bezpośrednio z powietrza.
  2. Przez glebę, do której przeniknęły.

Wpływ pyłów. Pyły osiadając na roślinach:

  1. Utrudniają dostęp promieniowania słonecznego do liści.
  2. Zwiększają pochłanianie promieniowania cieplnego, w efekcie czego liście przegrzewają się.
  3. Zwiększają transpirację i zmniejszają produktywność fotosyntezy, a to skutkuje deficytem wody w roślinie.
  4. Mogą wnikać do tkanek roślinnych po rozpuszczeniu się w kroplach wody i przez to wpływać na skład oraz stężenie skoku komórkowego i uszkadzać budowę oraz zakłócać funkcjonowanie struktur znajdujących się pod ich oddziaływaniem.

Dla skutecznego zmniejszenia wpływu pyłów na rośliny zaleca się:

  1. Zakładać leśne pasy ochronne.
  2. Przeprowadzać okresowe deszczowanie upraw i intensywne wapnowanie gleby.
  3. Stosować filtry i osadniki w zakładach przemysłowych.
  4. Wprowadzać technologie bezpyłowe i bezodpadowe w procesach produkcyjnych.

Wpływ gazów. Gazy są bardziej toksyczne dla roślin niż pyły. Toksyczne działanie takich środków chemicznych można zaobserwować na poziomie wewnątrzkomórkowym. Prowadzi ono do uszkodzenia błon cytoplazmatycznych i organelli komórkowych, a następnie do ich inaktywacji. W efekcie na roślinach pojawiają się chlorotyczne, a później nekrotyczne plamy. Zawilgocone liście mogą ulegać poparzeniu. Obserwuje się także spadek odporności roślin na choroby.

Wpływ SO2. W aglomeracjach miejskich najczęściej obserwowany jest wpływ SO2 na rośliny. Związek ten może być traktowany jako źródło siarki w środowisku, ale zazwyczaj  mamy do czynienia z jego szkodliwym wpływem na rośliny. Wpływ ten objawia się widocznymi i niewidocznymi chorobami liści i całych roślin. Wyróżniamy dwie formy uszkodzeń: ostre i chroniczne. Uszkodzenia ostre powstają w wyniku pochłonięcia dużych ilości SO2 w krótkim czasie, co prowadzi do nagromadzenia siarczynu w roślinie. Natomiast uszkodzenia chroniczne są efektem długotrwałego pochłaniania małych dawek SO2. W tym czasie siarczyny ulegają utlenieniu do siarczanów i są mniej toksyczne dla roślin. SO2 dostaje się do liści przez aparaty szparkowe, częściowo także przez kutykulę i komórki skórki. Gromadzi się m. in. w komórkach przyszparkowych i powoduje zakłócenie:

  1. Funkcjonowania szparek, powodując albo ich otwarcie, albo częściowe przymknięcie.
  2. Integralności i przepuszczalności cytomembran pod wpływem wytworzonych i zgromadzonych w roślinach jonów siarczynowych. Rodniki nadtlenowe powstałe po utlenieniu siarczynów do siarczanów reagują z nienasyconymi wiązaniami -HC=CH- kwasów tłuszczowych i błon białkowo-lipidowych. To powoduje rozkład lipidów.
  3. Pojemności buforowej względem H+ i OH-, powodując jej obniżenie.
  4. Gospodarki mineralnej.
  5. Fotosyntezy wskutek:
    • zakłócenia procesu karboksylacji,
    • zaburzenia równowagi pomiędzy związkami -SSO3- i grupami -SH występującymi w cysteinie i glutaminie,
    • obniżenia poziomu chlorofilu a.
  6. Fotooddychania przez hamowanie aktywności oksydazy kwasu glikolowego lub obniżenie zawartości glicyny w organach asymilacyjnych.
  7. Metabolizmu białek wskutek wzmożonej hydrolizy białek.
  8. Metabolizmu węglowodanów prowadzącego do:
    • obniżenia poziomu polisacharydów,
    • akumulacji cukrów rozpuszczalnych.
  9. Bioenergetyki rośliny.

Skutkami powstałych zakłóceń są:

  1. Spadek produkcyjności roślin.
  2. Powstawanie chlorozy liści i pojawiania się bielejących plam między nerwami.

Wpływ związków fluoru. Bardzo szkodliwe dla roślin są także związki fluoru. Absorbowane są one przez liście i gromadzą się w ich części wierzchołkowej i na brzegach. Najwrażliwsze na te związki są wilgotne liście. Wpływ związków fluoru na rośliny objawia się brunatnieniem i zamieraniem brzegów liści roślin dwuliściennych oraz wierzchołków jednoliściennych.

Uszkodzenie fluorowodorem

Wpływ kwaśnych deszczy

W warunkach normalnych deszcz może zawierać nawet czystą wodę z rozpuszczonymi w niej CO2, NH3 i niewielkimi ilościami kationów Ca++, Mg++, K+ i Na+ oraz anionów Cl- i SO4--. Z tego powodu, mimo że pH czystej wody wynosi 7,0, pH czystego deszczu zwykle wynosi 5,6. Mimo, że taki deszcz jest kwaśny, uznaje się go za normalny. Gdy pH deszczu lub śniegu spadnie poniżej 5,6, nazywa się go „kwaśnym deszczem”.

Kwaśne deszcze są rezultatem aktywności człowieka, szczególnie wykorzystywania paliw kopalnych (oleju, gazu, węgla) i wytapiania rud żelaza. Działalność ta powoduje wydzielanie do atmosfery dużych ilości tlenków siarki i azotu, które następnie po związaniu z wilgocią atmosfery są przekształcane w dwa najbardziej szkodliwe kwasy, kwas siarkowy i kwas azotowy, które opadają wraz z deszczem lub śniegiem. pH deszczu i śniegu na znacznych obszarach świata waha się od 4,0 do 4,5 i jest stąd od 5 do 30 razy bardziej kwaśne niż najniższe pH (5,6) uznane za normalne na obszarach nieskażonych. Najniższe dotychczas stwierdzone pH (2,4 w Szwecji, 1,5 w Zachodniej Wirginii i 1,7 w Los Angeles) było bardziej kwaśne niż kwas octowy (pH 3) i sok cytrynowy (pH 2,2). Uznaje się, że około 70% kwasu w kwaśnym deszczu stanowi kwas siarkowy, a 30% kwas azotowy.

Kwaśny deszcz

Kwaśne deszcze zakłócają fizjologię rośliny wskutek:

  1. Zwiększenia rozpuszczalności wielu rodzaju cząstek.
  2. Zbyt silnego obniżenia pH i toksyczności jonów -SO4-- i -NO3-.
  3. Oddziaływania szkodliwego rozpuszczonych cząstek na wiele form życia.

Stopień uszkodzenia roślin przez zanieczyszczenia zależy od:

  1. Koncentracji zanieczyszczenia.
  2. Gatunku, wieku i części morfologicznej rośliny.
  3. Czasu oddziaływania zanieczyszczenia.
  4. Intensywności światła, wilgotności gleby, wilgotności względnej powietrza i temperatury (na ogół rośnie wraz ze wzrostem wartości tych czynników).
  5. Obecności innych zanieczyszczeń powietrza.

Uszkodzenia roślin przez zanieczyszczenia

Zanieczyszczenie

Źródło

Rośliny wrażliwe

Symptomy

Uwagi

Ozon
(O3)

Samochodowe gazy spalinowe.

Rozwijające się liście wszystkich roślin, szczególnie tytoniu, fasoli, zbóż, sosny, kukurydzy.

Kropkowatość, plamistość, chlorozy liści, głównie na górnych powierzchniach liści. Plamy są małe do dużych, białe do brązowych lub czarnych. Występują przedwczesna defoliacja i zamieranie.

Wnika przez szparki. Jest najbardziej szkodliwym zanieczyszczeniem dla roślin.

Dwutlenek siarki (SO2)

Kominy fabryk, samochodowe gazy spalinowe.

Wiele roślin, w tym lucerna, drzewa szpilkowe, groch, fasola. Toksyczny przy 0,3 do 0,5 ppm.

Niskie koncentracje powodują ogólne chlorozy. Wyższe koncentracje powodują bielenie tkanek między wiązkami liści.

Tworzą kwaśne deszcze w połączeniu z wilgocią.

Dwutlenek azotu (NO2)

Z tlenu i azotu atmosferycznego podczas spalania, np. w piecach hutniczych.

Wiele roślin, w tym fasola, porzeczka. Toksyczność przy 2 do 3 ppm.

Wywołuje bielenie i brązowienie roślin. W niskich stężeniach tłumi wzrost roślin.

Fluorowodór

(HF)

Zakłady chemiczne przerabiające rudy lub oleje.

Wiele roślin, w tym kukurydza, brzoskwinia, tulipan, rośliny z Rosaceae, szczególnie wilgotne liście są najbardziej wrażliwe. Toksyczność przy 0,1 do 0,2 ppm.

Brzegi liści roślin dwuliściennych i wierzchołki liści roślin jednoliściennych bieleją, potem czernieją, zamierają i mogą odpadać.

HF może wyparowywać lub być zmyte, po czym rośliny mogą stopniowo wracać do zdrowia.

Chlor
(Cl2)

Rafinerie, fabryki szkła, palarnie plastyku.

Wiele roślin. Toksyczność przy 0,01 ppm.

Liście z rozjaśnieniami i powierzchniami nekrotycznymi między nerwami. Brzegi liści są często przypalone. Liście mogą przedwcześnie opadać.

Etylen
(CH2CH2)

Spaliny samochodowe. Spalanie gazu, ropy i węgla. Z dojrzewających owoców podczas przechowywania.

Wiele roślin. Toksyczność przy 0,05 ppm.

Rośliny pozostają karłowate. Liście rozwijają się nienormalnie i przedwcześnie zamierają. Rośliny tworzą mniej kwiatów i owoców.

Etylen jest hormonem o różnym oddziaływaniu.

Kurz

Kurz dróg, cementowni itp.

Wszystkie rośliny.

Tworzy kurz na powierzchni roślin. Rośliny stają się chlorotyczne, słabo rosną i mogą zamierać. Kurz jest czasami toksyczny i uszkadza tkanki bezpośrednio lub po zwilżeniu rosą albo deszczem.


Cel ćwiczenia

  1. Poznanie objawów chorobowych spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska.

Materiał

Rośliny z objawami uszkodzeń zanieczyszczeniami środowiska.


Ćwiczenie

1.
Wykorzystując udostępnione rośliny scharakteryzuj objawy chorobowe. Wyniki porównań zestaw w tabeli. Określ domniemane przyczyny chorób.

Pytania

1.
Poza wrażliwością roślin, od czego jeszcze zależy wielkość efektu zanieczyszczenia środowiska?
2.
Z czego wynika powszechne zamieranie lasów w Europie?